Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie


Aktualności

"Świątynia i morze" - Zbigniew BAJEK / Zbigniew SZOT

2021-06-16

II Międzynarodowe Biennale Grafiki - zaproszenie na wystawę

2021-06-11Otwarcie wystawy i wręczenie nagród konkursu "Szczecin i Pomorze Zachodnie moimi oczami"

2021-06-10


W dniu 8 czerwca 2021 r. w siedzibie naszej szkoły, odbyło się otwarcie wystawy, wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz nagród dla laureatów konkursu „Szczecin i Pomorze Zachodnie moimi oczami”. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Urzędu Miasta Szczecin i Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Celem konkursu było ukazanie piękna województwa zachodniopomorskiego, promocja utalentowanej młodzieży oraz ich nauczycieli.

GRAND PRIX otrzymała Zofia Włodkowska-Moszej uczennica kl. VIII Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Dębnie za pracę malarską bez tytułu.

W kategorii MALARSTWO nagrodę otrzymała Aleksandra Mołodecka uczennica kl. VII Stowarzyszenia Publicznej Szkoły Podstawowej na Głębokim w Szczecinie za pracę pt „Rzut okiem” (nauczyciel/opiekun Marzena Grabowska).

W kategorii RYSUNEK nagrodę otrzymała Zofia Włodkowska-Moszej uczennica kl. VIII Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Dębnie za pracę bez tytułu. W kategorii GRAFIKA nagrodę otrzymał Oliwier Cywka uczeń kl. VII Szkoły Podstawowej nr 3 w Świdwinie im. Lotników Polskich za pracę pt. „Kościół pw. MP Nieustającej Pomocy w Świdwinie w blasku księżyca ” (nauczyciel/opiekun Marta Jakubik).

W kategorii FOTOGRAFIA nagrodę otrzymała Emilia Smolińska uczennica kl. VI Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Sławsku za pracę pt. „Powrót do portu” (nauczyciel/opiekun Magda Wysocka).

Ponadto Jury wyróżniło Julię Kasperec uczennicę kl. VIII Szkoły Podstawowej nr 41 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie za pracę pt. „Wały Chrobrego o zmierzchu” (nauczyciel/opiekun Monika Surdyk). Ze względu na wyjątkowe okoliczności, Jury postanowiło przedstawić na wystawie jedynie prace nagrodzone.

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz był sponsorem nagród dla laureatów. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością pan Marcin Biskupski Z-ca Dyrektora Wydziału Współpracy Terytorialnej i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Gratulujemy wszystkim laureatom, uczestnikom i nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu.


Otwarcie wystawy Dyplom 2021

2021-05-31
W piątek 28 maja o  godzinie 17.00, odbyło się otwarcie wystawy prac dyplomowych
tegorocznych absolwentów. Można na niej zobaczyć prace prezentowane podczas egzaminu
dyplomowego, który w części praktycznej obejmował zakres specjalizacji: projektowanie
graficzne, techniki druku artystycznego, snycerstwo, renowacja mebli i wyrobów snycerskich
oraz wybrane dyscypliny artystyczne: rysunek, malarstwo lub rzeźbę.
Jak co roku podczas wernisażu wystawy uhonorowano wyróżniających się absolwentów oraz
ich rodziców. Rozstrzygnięto także najważniejsze szkolne konkursy.
W konkursie „Najlepszy Dyplom 2021” nominacje do nagrody uzyskali uczniowie, którzy
podczas egzaminu dyplomowego otrzymali celującą ocenę części praktycznej oraz bardzo
dobrą lub celującą ocenę części teoretycznej z historii sztuki. Zgodnie z wymienionymi
kryteriami nagrodę „Najlepszy Dyplom 2021” otrzymały:

Wiktoria Fibor - specjalizacja projektowanie graficzne, rzeźba
Maja Ostrowska - specjalizacja techniki druku artystycznego, malarstwo
Anna Mastalska - specjalizacja snycerstwo, rzeźba
Wiktoria Piotrowska - specjalizacja renowacja mebli i wyrobów snycerskich, rysunek

Tytuł Absolwentka Roku 2021 otrzymała Weronika Rucińska, która w trakcie nauki
w szkole wykazała się:
- szczególnymi osiągnięciami artystycznymi - finalistka Olimpiady Artystycznej,
- wysokimi wynikami w nauce - dwukrotna laureatka stypendium Prezesa Rady
Ministrów, średnia ocen 5,23.

Wystawę w szkolnej galerii można zobaczyć do dnia 15 czerwca.
Sukces naszej uczennicy konkursie

2021-05-10


Uczennica klasy IIA Jolanta Artiuch zajęła I Miejsce w XII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Pudełko zwane wyobraźnią, Krzysztof Kamil Baczyński"
Konkurs organizowany jest przez ZPSP Kielce.


SZCZECIN I POMORZE ZACHODNIE MOIMI OCZAMI" - konkurs plastyczny

2021-04-25


Już po raz piąty, PLSP w Szczecinie organizuje konkurs plastyczny dla uczniów klas starszych szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego.
Celem konkursu jest wykonanie prac, których motywem przewodnim będzie ukazanie piękna naszego regionu, promocja utalentowanej młodzieży aktywnej twórczo i wrażliwej estetycznie.
Na konkurs przyjmowane będą prace w czterech kategoriach : rysunek, malarstwo, grafika, fotografia.
Prace należy przesyłać do 28 maja 2021 r. na adres PLSP w Szczecinie, ul. Kurkowa 1, 70-543 Szczecin.
Dopuszcza się przesyłanie prac w wersji elektronicznej na adres : konkurs@plastykszczecin.pl

Szczegóły z załączonym regulaminie.


REGULAMIN - pdf


Międzynarodowe Biennale Grafiki - przedłużony termin nadsyłania prac do 30.04.2021

2021-03-20
Ważne: Termin nadsyłania prac na konkurs zostaje przedłużony do dnia 30.04. 2021r.

Regulamin 2 Międzynarodowego Biennale Gafiki - pdf

REGULATIONS - pdf


Wystawa "Persony" Jolanty Artiuch w ProMedia

2021-02-22
Mam zaszczyt zaprosić do obejrzenia mojej wystawy "Persony" prezentowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej ProMedia w Szczecinie w dniach 09.02.2021-05.03.2021r.


Wystawa - IN MEMORIAM ANDRZEJA FIJOŁKA 1961-2018

2020-12-08Andrzej Fijołek urodził się w roku 1961 w Szczecinie. Matura 1981 w Liceum Plastycznym w Szczecinie. Studia w PWSSP (obecnie UA) w Poznaniu na wydziale Malarstwa w latach 1985 – 1991.
Rok 1976 poznajemy Andrzeja w pierwszej klasie liceum, mamy zaledwie po 15 lat, nie wiemy co nas czeka, przed nami 5 lat nauki i młodzieńczej przygody. Lata spędzone w szkole średniej to chyba dla każdego czasy bardzo ciekawe pod względem poznawania otoczenia i świata, doświadczania nowego, nieznanego co po wielu latach okazuje się oczywiste, wtedy było czymś niezwykłym i odkrywczym. Radości, smutki, porażki, sukcesy, pamiętam te czasy tak jakby ciągle słońce świeciło. Andrzej był jednym z nas, nie wiem czy tak samo odbierał świat jak ja, ale nasze zainteresowania ( muzyka, piłka nożna ), nadzieje i plany na przyszłość pod koniec edukacji w liceum były bardzo podobne. Zdać maturę, dostać się na studia może kiedyś zostać uznanym artystą? Nasza klasa po pięciu latach dojrzewania stanowiła jednolitą społeczność ale temperamenty były bardzo zróżnicowane. Wielu z nas: Beata, Maciek, Oskar, Zbyszek, ja i oczywiście Andrzej spotkaliśmy się podczas studiów w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Każde z nas studiowało trochę w innym czasie ale w ramach artystycznej przygody było to dosłownie przedłużenie młodości, która w pewnym sensie dla mnie trwa do dzisiaj. Lata mijają i ludzie odchodzą, czasami niespodziewanie, trudno się z tym pogodzić. Moi idole, moi przyjaciele, w takich chwilach czuję, że moja młodość się kończy...

Andrzej odszedł w sposób dla nas bardzo nieoczekiwany. A co jeszcze przede mną? Plany? Chyba już niewiele. Wspomnienia? Jak najbardziej: „Plastyk”, studia, praca ale coraz częściej wspominam ludzi, których już nie ma. W moich wspomnieniach Andrzej jest postacią szczególną, był po prostu pod wieloma względami kolegą z tej samej półki co ja.

Krzysztof Krzywiński


"Małaczarna" - wystawa Ewy Siudowskiej w Galerii "Na Strychu"

2020-11-22


W Galerii "Na Strychu" zagościła nowa wystawa autorstwa malarki- amatorki Ewy Siudowskiej.pt."Małaczarna". Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Szczecin.

"Czarna dziura, czarna rozpacz, czarna magia, czarny charakter - czerń zagościła w naszej kulturze masowej jako symbol smutku, zła... Moja pierwsza wystawa nosiła tytuł "Szarabajka". Obecna - "małaczarna". Tak przewrotnie chciałabym odczarować te dwie barwy - "szrabajka" okazała się radosna, nasycona pozytywnymi emocjami, nie została odebrana jako ponura i pesymistyczna. To mnie bardzo ucieszyło , dodało skrzydeł. Poszłam więc dalej... "Małaczarna" - przecież to z kolei symbol elegancji, szyku... Piękna kobieta na koncercie, w teatrze, na romantycznym spotkaniu, w swojej ponadczasowej małej czarnej ozdobionej złotem, rubinową czerwienią... Rozmarzyłam się! Na małej czarnej spotykamy się z kimś kogo lubimy, cenimy, chcemy z nim nawiązać bliższy kontakt, darzymy sympatią, może nawet gorętszym uczuciem... Bierzemy do ręki fiłiżankę z cienkiej porcelany, ze wspaniałym wzorem kolorystycznym, stonowanym, gustownym... Oczy czarne - w ilu wierszach się pojawiły, w ilu piosenkach śpiewanych od pokoleń! Jaka śliczna czarnulka - okrzyk zachwytu na widok czarnych włosów, zalotnych loków... A czarna pantera? Bestia, ale z jakim wdziękiem, lekkością, elegancją! Wierzę, że Państwa odbiór mojego malarstwa będzie daleki od smutku i przygnębienia. Zobaczą Państwo w tej czerni to co chciałam osiągnąć - jej piękno, bogactwo odcieni, urok, który w sobie zawiera! "


Andrzej Foryś absolwent, twórca i nauczyciel

2020-11-15
„O Andrzeju Forysiu - artyście, nauczycielu, absolwencie i niekończącym się źródle wiedzy o Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancusiego w Szczecinie słów kilka…”

Był rok 1994r. Kiedy za mną były pierwsze miesiące pracy w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancusiego, Andrzej do szkoły wracał - tym razem jako nauczyciel. Przyjął na siebie zadanie prowadzenia zajęć z przedmiotów artystycznych: liternictwa, głównego przedmiotu zawodowego - wystawiennictwa i technologii. Wracał, ponieważ w różnym charakterze był związany ze szkołą od 1949 roku.

Po II wojnie światowej - największym koszmarze ludzkości, Andrzej Foryś - kilkunastoletni Krakowianin trafił na Ziemie Odzyskane - do Wrocławia, gdzie szczęśliwie spotkał matkę i razem przyjechali do Szczecina - miasta, jak się wówczas wydawało - wielkich możliwości, szans, miasta artystów, poetów, literatów.

Matka bez wiedzy Andrzeja (był wówczas na obozie), dostrzegając jego wrażliwość i zdolności plastyczne, zgłosiła syna na egzamin do działającego od roku w Szczecinie, a założonego przez grupę młodych artystów-plastyków, Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Szkoła wydawała się być idealną - dwunastu znakomicie wykształconych nauczycieli, grupka (pierwszy rocznik liczył 16 osób) twórczych uczniów, choć warunki lokalowe były bardzo skromne – dwa pomieszczenia udostępnione przez Zarząd Okręgu ZPAP. Andrzej zdał egzamin wstępny, i choć wcześniej chciał zostać marynarzem, odtąd jego losy splotły się z historią szkoły plastycznej. Jak sam mawiał, miał to szczęście, że chodził do liceum plastycznego w momencie, gdy wszyscy nauczyciele mieli praktykę przedwojenną, a przede wszystkim ogromne doświadczenie artystyczne. Kadra ta, jak wspominał, podchodziła do uczniów nie jak do dziecka, tylko jak do partnera. Mimo tego, że wśród nauczycieli była duża rotacja, to wystarczał choćby krótki kontakt podczas zajęć prowadzonych przez Zenona Kononowicza - filar przedwojennego impresjonizmu, czy lekcje z Feliksem Ciechomskim liternikiem, matematyka wykładana czy to przez Panią Gancową, czy przez profesora Zygmunta, z którym spotkał także się później na studiach, zdając u niego egzamin z matematyki, konstrukcji łupinowych i statyki.

Liceum, jak wspomina, dawało absolwentom gwarancję wysokich kwalifikacji i umiejętności. Ci z pierwszych roczników trafiali na Akademię Warszawską i do Budapesztu. W chwili kiedy Andrzej zdawał egzamin na Akademię Krakowską, na jedno miejsce było 40 kandydatów.

Po pięciu latach nauki w szczecińskim Plastyku, Andrzej Foryś, wrócił w roku 1954 do miasta swych narodzin, tj. podjął studia na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. I tu trafił na swoich mistrzów, np. w pracowni prof. Jana Kruga studiował projektowanie architektoniczne, u profesora Jana Budziły studiował projektowanie architektury wnętrz. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w roku 1960 w specjalizacji projektowanie wnętrz, rzeźba, sztuka przemysłowa.

Po kilku miesiącach działań twórczych w Krakowie wrócił do Szczecina, aby rozpocząć pracę w Centralnym Biurze Konstrukcji Okrętowych w Szczecinie, gdzie spędził okres 1960-1966. Tam, pracując na rzecz armatorów z całego świata, docenił wagę terminowości, rzetelności i kunsztu. Ale zdobyte wówczas doświadczenie nieoczekiwanie zaowocowało działaniami na rzecz szczecińskiego Muzeum Morskiego. Kiedy likwidowano statek ss„Poznań”- jeden z „twardych Francuzów”, wraz ze znajomymi pomyśleli, że unikatowe dla parowców urządzenia: winda kotwiczna, część siłowni, elementy mostku kapitańskiego warte są zachowania i udostępnienia zwiedzającym. Inicjatywa przerodziła się w duże przedsięwzięcie. Fabryki w Czarnkowie i Starogardzie Gdańskim wykonały wnętrza łącznie z bulajami i firankami, które przetransportowano w samochodach meblowych do muzeum na Wałach Chrobrego i tam społeczność Szczecina, która nie miała uprzednio możliwości wejścia na statek, zobaczyła po raz pierwszy takie wnętrza jak salon kapitański, messę oficerską, pomieszczenia załogi itp.

Kolejne lata aktywności twórczej Andrzeja Forysia zaowocowały wieloma realizacjami, które stały się symbolami Szczecina, wielu miast pomorskich oraz miast z innych regionów Polski czy państw sąsiednich. Wystarczy wymienić projekty wnętrz: przystani promowej w Świnoujściu (1968), kapitanatu portu w Szczecinie ( 1968), Teatru Współczesnego (1972) i kina „Pionier” (1973), Klubu „13 Muz”(1980-1985), cukierni „Koch” ( 1996) i „Lwowska”(1998), restauracji „Chief”( 1997), czy udział w zespołowym projekcie wnętrz „Książnicy Pomorskiej”(1998). Projekty wnętrz przygotowane przez Andrzeja można liczyć już w setki, ale to tylko część jego twórczości. Nie powinno się zapominać o wielu realizacjach artystycznych jak np. projekty scenografii i kostiumów dla Pantomimy Politechniki Szczecińskiej (1960- 1968), malarstwo ścienne w obiektach Stoczni Szczecińskiej, Zakładów Chemicznych „Police” ( 1972-1992), szpitalach w Policach i Szczecinie, projekty graficzne wydawnictw licznych albumowych poświęconych Szczecinowi, Warszawie, Wrocławiowi ( 1998- 2002) i inne.

Mimo ogromu obowiązków zawodowych, Andrzej zawsze potrafił znaleźć czas na działalność społeczną. Realizował się jako radny miejski i wojewódzki, działacz klubów i stowarzyszeń twórczych ( SARP, KTAiD, SAP, 13 Muz), w latach 2005- 2008 przewodniczył Zarządowi Okręgu ZPAP, zawsze jednak pamiętał o swoich nauczycielach ze szczecińskiego „Plastyka”. Andrzej został fundatorem tablicy pamiątkowej upamiętniającej pierwszą siedzibę Liceum, stał się pomysłodawcą i współfundatorem sztandaru szkoły, za jego sprawą skwer przy ulicy Kurkowej otrzymał nazwę Guido Recka, a w roku 2015 miejsce to dzięki zabiegom pomysłodawcy uzyskało godny patrona wygląd.

Liczne nagrody artystyczne, listy gratulacyjne oraz stypendia ( m.in. MSZ – Kapenhaga i Arhus, MKiS – Budapeszt ), odznaczenia i medale ( m.in. Złoty Krzyż Zasługi, nagroda MKiDN z okazji 55- lecia pracy twórczej) jak mawiał, nie dały tyle satysfakcji co fakt, że Guido Reck, pierwszy dyrektor szkoły i wieloletni pedagog, ikona szczecińskiego świata kultury jemu właśnie powierzył swoje archiwum.

Kiedy wrócił do szkoły jako nauczyciel, czuł w sobie misję budowania w swoich uczniach wiedzy o dokonaniach pierwszych pedagogów i absolwentów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie. Wzorem swoich profesorów starał się być dla młodych ludzi raczej przewodnikiem, starszym kolegą, mentorem. Dlatego uczniowie chętnie współpracowali z absolwentem-nauczycielem-rodzicem np. jako opiekunem Samorządu Uczniowskiego( 1996 – 2003), sekretarzem Komitetu Rodzicielskiego ( 2000-2003), Przewodniczącym Rady Szkoły ( 2003-2007) i kierownikiem sekcji plastycznej (2003-2004). Zresztą z doświadczeń Andrzeja korzystały też inne placówki edukacyjne m.in. Zespół Szkół Muzycznych im Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie, Zespół Szkół Artystycznych „Top-Art.”, Szczecińskie Collegium Informatyczne, Towarzystwo Edukacji Bankowej w Szczecinie.

Kresu drogi twórczej Andrzeja nie było widać do ostatnich chwil. Zapadające w pamięć i inspirujące realizacje przedstawiające widoki dawnego Szczecina, prezentowane były jeszcze w minionym roku. Z okazji siedemdziesięciolecia PLSP w Szczecinie wypełnił ,jak sam mawiał, swój obowiązek, pisząc biografię poświęconą Guido Reckowi. Kilku pokoleniom pokoleniom uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastyczych im. Constantina Brancusiego w Szczecinie udało się skorzystać z wiedzy, doświadczenia i dorobku twórczego starszego kolegi i nauczyciela. Za to dziękujemy.

Andrzeju, Kolego, nasz Profesorze na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci!

Artur Sawczuk


Forma podąża za funkcją - 101 lat Bauhausu

2020-11-03
Na przekór pandemii i towarzyszących jej utrudnień, w PLSP realizowane są nowe wystawy. Po październikowej prezentacji rumuńskiej ilustracji listopad zaczynamy dwiema kolejnymi prezentacjami: poplenerową „Siemuszowa 2020” ( w szkolnej galerii wewnątrz budynku) i „101 lat Bauhausu” – wystawą w „Galerii Otwartej” na skwerze im. G. Recka obok szkoły. Ta ostatnia jest kolejną, szóstą odsłoną cyklu prezentacji sztuki w przestrzeni publicznej realizowanego przez PLSP wspólnie z Miastem Szczecin. Przypomnienie Bauhausu w jego sto pierwszą rocznicę powstania jest też kontynuacją/rozwinięciem wystawy z 2019 roku, kiedy w „Galerii Otwartej” zaprezentowana była sylwetka Lyonela Feiningera – wybitnego artysty, malarza związanego twórczością z regionem Pomorza Zachodniego, wykładowcy i współzałożyciela Bauhausu.

Forma podąża za funkcją.Bauhaus to szkoła wyjątkowa. Mimo zaledwie trzynastu lat funkcjonowania był jednym z najważniejszych ośrodków naukowych i twórczych XX wieku o ogromnym wpływie na rozwój sztuki, architektury, designu i pedagogiki artystycznej; dokonał w tym zakresie radykalnego przewartościowania poglądów. Programem Bauhausu było stworzenie nowoczesnej architektury, funkcjonalnej, integralnie związanej z innymi dziedzinami sztuki, dążenie do jedności estetycznej i technicznej dzieła. Bauhaus wpłynął na kształtowanie się architektury modernistycznej, umocnienie tendencji abstrakcyjnych w sztuce i zreformowanie metod nauczania w szkolnictwie artystycznym.


Wystawa współfinansowana ze środków Miasta Szczecin


MISTRZ i uczeń IV edycja ,,Czułość i uważność”

2020-10-21


Dyrektor PLSP w Szczecinie zaprasza na kolejną edycję projektu -MISTRZ i uczeń IV edycja : Czułość i uważność którą przygotowali absolwenci PLSP, uczniowie PLSP , aktorzy TeArt Na Raz .

W związku z Covid-19 część wcześniej zaplanowanych spektakli odbędzie się on-line. Link do wydarzenia będzie na stronie

Wydarzenia

22.10.2020 PLSP godz. 11.oo

1. Prezentacja sylwetek Kazimiery Wróbel , Antoniego Wróbla ( rozmowa, prezentacja)
Krzysztof Krzywiński
2. Otwarcie wystawy prezentującej mistrza Antoniego Wróbla i Kazimiery Wróbel byłego
nauczyciela. Wystawa dostępna dla mieszkańców Szczecina do dnia 28.10.2020
3. Film dokumentalny Korzenie tożsamości szczecińskiej - Spotkanie z bohaterką filmu Panią . Różą Król i reżyserem Pawłem Kulikiem panel dyskusyjny ( Janusz Janiszewski/
Michał Kulik - prowadzenie ) godz. 12.00 ( ilość miejsc ograniczona)

23.10.2020 PLSP -wydarzenie on-line godzina. 17.00

1. Prezentacja video + czytanie performatywne Maszyna staje M. Forster / Czułość pomorskiej prowincji M. Forster w adaptacji Marka Brzezińskiego ( TeArt Na Raz )

24.10.2020 Klub 13 Muz wydarzenie on-line godzina. 17.00

1. Scenka teatralna pt. Spotkanie w pracowni - Brancusi i Modigliani (scenariusz i reżyseria - R. Szwedowicz).
2. Przedstawienie Ćwiczenia stylistyczne Raymonda Queneau to rodzaj kombinatoryki.
Jedno zdarzenie opowiedziane jest przez różne osoby. Dorota Łatko. Iwona Rpbaczewska
3. Czytanie per-formatywne Koniec świata K. I. Gałczyński ( TeART na Raz - clip video lub na żywo )

28.10.2020 podsumowanie projektu.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Szczecin
PROJEKT PRACY PLSP W SZCZECINIE W SYSTEMIE HYBRYDOWYM

2020-10-16


W związku z planowanym wprowadzeniem nowych zasad bezpieczeństwa, po opublikowaniu nowelizacji Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zostanie ogłoszone Zarządzenie Dyrektora w sprawie wdrożenia nauczania hybrydowego w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancusiego w Szczecinie.

Projekt Zarządzenia Dyrektora PLSP zakłada, iż od dnia 19 października br. (poniedziałek) nauka będzie polegała na:

1. Pracy naprzemiennej w systemie tygodniowym - stacjonarnej oraz zdalnej, klas I i II / III i IV.

2. W dniach 19- 23.10 w trybie stacjonarnym, na terenie szkoły uczą się uczniowie klas I i II, natomiast klasy III i IV pracują w systemie zdalnym. W kolejnym tygodniu ( 26-30.10.) nastąpi zamiana – uczniowie kl III i IV będą pracowali stacjonarnie, a klasy I i II zdalnie.

3. W obu przypadkach obowiązuje bieżący plan lekcji.

4. Nauczyciele, nauczając zarówno w trybie stacjonarnym jak i zdalnym, prowadzą zajęcia w szkole.

5. Obowiązującymi narzędziami do pracy zdalnej są: e-dziennik Librus oraz aplikacja Microsoft Teams.

6. Informacje o formie pracy, ze szczególnym uwzględnieniem klas I, nauczyciele poszczególnych przedmiotów przekażą uczniom podczas pierwszych zajęć po rozpoczęciu pracy hybrydowej. Wtedy też należy sprawdzić poprawność danych do logowania, sposób łączenia się itp.

7. Lekcje zdalne, bez względu na przedmiot, będą się rozpoczynały od połączenia online w Ms Teams i sprawdzenia obecności w e-dzienniku. Udział uczniów w zajęciach będzie sprawdzany powyższy sposób podczas każdej jednostki lekcyjnej z danego bloku zajęć, tj. np. na każdej z 5 lekcji specjalizacji, czy rysunku i malarstwa, historii itp.

8. Uczniowie przebywający na kwarantannie lub nie mogący uczestniczyć w zajęciach z powodu choroby powinny na bieżąco informować poprzez e-dziennik wychowawców klas o swojej sytuacji, aby móc na bieżąco odnotowywać usprawiedliwienia.

9. Do wychowawców klas należy również kierować informację o terminie rozpoczęcia i planowanym zakończeniu kwarantanny oraz o wszelkich zmianach stanu zdrowia. Wychowawcy przekazują pozyskane dane w formie pisemnej dyrektorowi lub wicedyrektorowi szkoły.

10. W czasie trwania nauczania hybrydowego ograniczeniami objęte zostają także: praca biblioteki, sekretariatu szkoły i księgowości:
a) Książki w bibliotece szkolnej należy zamawiać wyłącznie przez e-dziennik, kierując wiadomość do nauczycieli-bibliotekarzy, oczekując następnie na wiadomość zwrotną w sprawie odbioru. Podobnie ze zwrotami książek
b) Sprawy z zakresu pracy sekretariatu lub księgowości realizowane będą wyłącznie drogą elektroniczną. Wnioski należy kierować na adres lpszczecin@gmail.com
c) Kontakt z dyrekcją możliwy jest poprzez e-dziennik lub telefonicznie za pośrednictwem sekretariatu szkoły.

Przyjęta forma pracy hybrydowej zapewni ciągłość nauczania, w tym możliwość nauki w pracowniach artystycznych, ograniczy liczbę uczniów w szkole, stworzy dystans czasowy ( 7 dni) do oceny stanu zdrowia ucznia przed powrotem do szkoły i kształcenia się w trybie stacjonarnym.


Podążaj za kotem i daj się porwać w magiczną podróż do bajkowej Rumunii!

2020-10-06
Podążaj za kotem i daj się porwać w magiczną podróż do bajkowej Rumunii!
II Edycja projektu realizowanego we współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie.
Któż z nas nie lubi ilustracji książkowej?

Ilustracje dla dzieci niosą radość i magię. Pozwalają oderwać się od codzienności i zanurzyć głębiej się w świat opowieści. Uczą estetyki, wrażliwości na piękno, rozwijają wyobraźnię.
Zapraszamy na wystawę ilustracji książek dla dzieci, a zarazem spędzenia miłych chwil w Galerii Szkolnej ND Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancusiego w Szczecinie, w dniach od 7 do 16 października 2020.
Wystawa obejmuje 25 ilustracji autorstwa rumuńskich rysowników zrzeszonych w Klubie Ilustratorów Rumuńskich. Są to tacy artyści jak: Zelmira Szabo, Cristiana Radu, Adela Calistru, Alina Marinescu, Anca Smarandache, Andra Badea, Cristinas Crișu, Raluca Burcă, Corina Drăgan, Delia Zahareanu, Emanuela Balint, Gabriela Fabian, Georgiana Chițac, Irina Dobrescu, Iulia Ignat, Margareta Udrescu, Gabriela Soare, Mihaela Paraschivu, Raluca Anghel, Stela Lie, Oana Ispir, Bogdan Topîrceanu.
Klub ten powstał w 2005 roku, a jego powołaniem jest czynienie niemożliwego możliwym, przyoblekanie z dumą świata w kształty i kolory według własnego upodobania.
Początki były skromne - było ich dziesięcioro, kilkoro studentów, kilkoro absolwentów i ich wykładowca sztuki graficznej z Państwowego Uniwersytetu Sztuki w Bukareszcie, Stela Lie. Pracowali więcej w czasie warsztatów niż na zajęciach, tym bardziej, że ilustracja książkowa nie jest przedmiotem zajęć na żadnym z rumuńskich uniwersytetów. Dziś jest ich pięćdziesięcioro i w dalszym ciągu z pasją tworzą nowe, piękne ilustracje.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Szczecin.
Serdecznie zapraszamy


Wystawa Julii Sobuckiej "Lalki" w ProMedia

2020-10-05


Zapraszamy na wystawę Julii Sobuckiej "Lalki" w ProMedia al. Wojska Polskiego 2, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie. Wystawa czynna od 06.10 - 26.10.2020


Otwarcie wystawy prac dyplomowych 2020

2020-09-28
W czwartek 24 września o godzinie 17.00, odbyło się otwarcie wystawy prac dyplomowych tegorocznych absolwentów.
Można na niej zobaczyć ekspozycję prac prezentowanych podczas części praktycznej egzaminu dyplomowego z zakresu specjalizacji: projektowanie graficzne, techniki druku artystycznego, snycerstwo, renowacja mebli i wyrobów snycerskich oraz rysunku, malarstwa lub rzeźby.
Jak co roku wernisażowi wystawy towarzyszyło rozstrzygnięcie najważniejszych konkursów
szkolnych.
Decyzją jury nagrodę za „Najlepszy Dyplom 2020” z części praktycznej i teoretycznej egzaminu z historii sztuki otrzymały:

- w kategorii techniki druku artystycznego Natalia Izbicka

- w kategorii snycerstwo Aleksandra Brejwo

- w kategorii renowacja mebli i wyrobów snycerskich Aleksandra Waluk

Tytułem Absolwenta Roku 2020 uhonorowano Aleksandrę Brejwo , która w trakcie nauki w szkole wykazała się szczególnymi osiągnięciami artystycznymi i wynikami w nauce.
Wystawę w szkolnej galerii można zobaczyć do dnia 6 października.

Osoby postronne zainteresowane obejrzeniem wystawy proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny.
Tel. służbowy 690 637 242 ( po wejściu do budynku należy podać pisemnie swoje dane w sekretariacie szkoły)Wystawa „Dyplom 2020”

2020-09-19
          Podsumowaniem czteroletniej nauki w PLSP jest praca dyplomowa wykonana w zakresie jednej z czterech specjalizacji: Projektowania Graficznego, Technik Druku Artystycznego, Renowacji Mebli i Wyrobów Snycerskich oraz Snycerstwa. Tradycyjnie obrona Dyplomu kończyła się ważną wystawą „Dyplom”. Tak było nieprzerwanie przez niemal siedemdziesiąt lat – ale w tym roku pandemia pokrzyżowała plany i kalendarz wydarzeń na całym świecie, nie oszczędzając tradycji naszej szkoły. Tegoroczny dyplom był wyjątkowy pod wieloma względami, z których najtrudniejszym bo pionierskim okazała się w opieka online nad poszczególnymi realizacjami. Mimo tych całkiem niespotykanych trudności i ograniczeń udało się doprowadzić do bardzo dobrych rezultatów końcowych. Wszyscy podchodzący do obrony zdali z wysokimi notami!

         Nie było możliwości realizacji ekspozycji podyplomowej tuż po egzaminach – ale nie wyobrażaliśmy sobie, że wystawy mogłoby w ogóle nie być… I wystawa jest! Jej uroczyste otwarcie odbędzie się w czwartek 24 września o godzinie 17:00 w szkolnej galerii na parterze kamienicy Loitzów, przy ul. Kurkowej 1. Zaprezentowane zostaną 42 prace ze wszystkich specjalności. Grafika warsztatowa pokaże realizacje wykonane w technikach wklęsłodrukowych: akwaforta, akwatinta, miękki werniks oraz wypukłodruku: linoryt barwny. Projektowanie graficzne zaprezentuje realizacje z zakresu opracowania graficznego publikacji oraz identyfikacji wizualnej. Techniki renowacyjne będą reprezentowane przez zestaw różnych obiektów (mebli z różnych epok i stylów) poddanych pełnemu zakresowi prac konserwatorskich.
Na wystawie będą też zaprezentowane malarstwo, rysunek, rzeźba i video. W trakcie wernisażu ogłoszone zostaną najlepsze dyplomy roku oraz tytuł Absolwenta Roku.

         Z powodu ograniczeń wynikających z reżimu sanitarnego w oficjalnym otwarciu będą mogli uczestniczyć pedagodzy oraz dyplomanci – każdy z maksymalnie jedną osobą towarzyszącą (która będzie musiała zostawić dane w sekretariacie szkoły). Wszyscy pozostali będą mieli możliwość obejrzenia ekspozycji w pozostałe dni w godzinach pracy szkoły. Wystawa planowana jest do 6 października.
Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 w dniu 01 września 2020

2020-08-29


Procedury bezpieczeństwa w trakcie przebywania na terenie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancusiego w Szczecinie w okresie zagrożenia rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-Cov-2


Wirtualna wystawa naszych uczniów "Nadzieja"

2020-05-14


Interdyscyplinarna wystawa, prezentująca dokonania plastyczne naszych podopiecznych w okresie nauczania zdalnego.

Pracownia Rzeźby prowadzący Artur Malewski
Pracownia Malarstwa i Rysunku prowadzący Kamil Kuskowski
Pracownia Podstawy Fotografii i Filmu prowadzący Leszek Niedochodowicz
Art Booki z pracowni rzeźby prowadząca Beata Marchlik-Hulbój
Pracownia Malarstwa i Rysunku prowadzący Bartłomiej Otocki
Pracownia Malarstwa i Rysunku prowadzący Krzysztof Krzywiński
Pracownia Malarstwa i Rysunku, Projektowanie Graficzne prowadzący Michał Biernacki
Podstawy Projektowania i Kompozycji prowadzący Monika Buchalska
Pracownia Malarstwa i Rysunku prowadzący Stanisław Kokolus
Pracownia renowacji mebli prowadząca Magdalena Wierucka-JakubowskaKomunikat 1/06/04/20 dyrektora szkoły oraz komunikat MEN w sprawie zasad oceniania i klasyfikowania

2020-04-07Komunikat 1/06/04/20 w sprawie upowszechnienia komunikatu MEN - pdf

Komunikat MEN w sprawie zasad oceniania i klasyfikowania. - pdf


UWAGA - II MIĘDZYNARODOWE BIENNALE GRAFIKI ARTYSTYCZNEJ DLA UCZNIÓW SZKÓŁ ŚREDNICH SZCZECIN 2020r.

2020-03-30


W związku z sytuacją związaną z koronawirusem, zmuszeni jesteśmy przesunąć wszystkie terminy związane z naszym konkursem. Obecnie możemy tylko podać nasze propozycje, proszę nie traktować tych informacji jako wiążącej gdyż, sytuacja jest bardzo dynamiczna i może ulec zmianie. Nasze obecne propozycje terminów to:

   1. Nadsyłanie prac do końca maja i wystawa w czerwcu – bez zmian. Wersja ta jest jednakże      wątpliwa, a wręcz mało prawdopodobna.
   2. Nadsyłanie prac do końca czerwca lub sierpnia, jury sierpień / wrzesień, wystawa wrzesień      październik.

Proszę obserwować informacje na naszej stronie internetowej. Prace które już spłynęły na konkurs są oczywiście zakwalifikowane do przeglądu jury.


ŻYCZYMY ZDROWIA I POGODY DUCHA


mgr Artur Sawczuk
Dyrektor Państwowego Liceum Plastycznego w Szczecinie
mgr Ryszard Szymański
Komisarz II Biennale Grafiki


Informacja MEN oraz komunikat w sprawie próbnej matury

2020-03-28
Pismo i komunikat MEN w sprawie matury próbnej - pdf

Próbny egzamin maturalny informacja MEN i CKE - pdf


Koncepcja pracy w systemie zdalnego nauczania

2020-03-26


Informację o formach pracy w trybie zdalnego nauczania przekazali nauczyciele poszczególnych przedmiotów zgodnie z paragrafem 1 Rozporządzenia MEN z dn. 20.03.br, do wiadomości uczniów, rodziców.

Koncepcja pracy w systemie zdalnego nauczania - pdf

Praca w systemie zdalnego nauczania – PRZEDMIOTY OGÓLNOKSZTAŁCĄCE - pdf

Praca w systemie zdalnego nauczania – PRZEDMIOTY ARTYSTYCZNE - pdf


Zarządzenie w sprawie wdrożenia przygotowań do pracy w systemie zdalnego nauczania

2020-03-18


  ZARZĄDZENIE 12/2020 - Dyrektora Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancusiego w Szczecinie w sprawie wdrożenia przygotowań do pracy w systemie zdalnego nauczania


Odwołane imprezy z Centrum Edukacji Artystycznej

2020-03-09Koronawirus – co musisz wiedzieć?

2020-02-28


Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Podstawowe informacje znajdziesz na stronie Ministerstwa Zdrowia ( linki poniżej). Spokojnie obejrzyj film, przeczytaj artykuł i zastosuj się do zaleceń.

Koronawirus – co musisz wiedzieć? - Ministerstwo Zdrowia - przeczytaj artykuł

Dzień Kobiet

2020-02-28Projekt PTAKI, MAGNOLIE, MIASTO

2019-12-12
Projekt PTAKI, MAGNOLIE, MIASTO, finansowany przez Miasto Szczecin został właśnie ukończony. W dniu 10 grudnia o godzinie 10.40 podczas wernisażu mogliśmy oglądać rezultaty warsztatów rzeźbiarskich. W spotkaniach prowadzonych przez nauczycielkę rzeźby Beatę Marchlik - Hulbój brali udział uczniowie klasy II b oraz Panie Emerytki.
Liceum Plastyczne wzięło udział w inauguracji akcji charytatywnej - Iskierka Radości w galerii Kaskada

2019-12-05
W dniu 30 listopada 2019 roku uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w rozpoczęcie 19 edycji akcji charytatywnej ,,Podaruj dzieciom iskierkę radości” w galerii Kaskada.
W uroczystym otwarciu uczestniczyły władze miasta oraz koordynatorzy akcji. Na scenie odbywały się występy artystyczne uczniów szczecińskich szkół oraz licytacje cennych przedmiotów. Dochód z licytacji zasilił iskierkowe fundusze. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych przekazało prace malarskie na aukcje i sprzedaż. Uczennice Plastyka malowały dzieciom twarze oraz zaplatały warkoczyki. Dziękujemy uczennicom za ich zaangażowanie i kreatywność w pracy z najmłodszymi.

Akcja ,,Podaruj dzieciom iskierkę radości” rusza po raz 19. Przez najbliższe trzy miesiące w ramach akcji w szkołach będą się odbywać aukcje, sprzedaż ciast i innych smakołyków. Zebrane fundusze pozwolą wesprzeć potrzebujących uczniów.

Koordynatorzy akcji
Agnieszka Kostera -Zaleska
Remigiusz Kostera


WERNISAŻ WYSTAWY PRAC POWARSZTATOWYCH

2019-12-02
3 grudnia o godzinie 12.40 zostanie otwarta wystawa stanowiąca finał działań fotograficznych, które miały miejsce w naszej szkole w minionym tygodniu. Minimum sprzętu, maksimum kreacji czyli jak „less is more” przekuć w rzeczywistość, ta idea towarzyszyła warsztatom fotografii produktowej pt.„ Odkrywamy Szczecin jako produkt” .

W projekcie pod kierunkiem Piotra Miazgi wzięli uczniowie naszej szkoły oraz Zespołu Szkół Muzycznych i LO nr IX. Warsztaty zostały dofinansowane przez Miasto Szczecin.
STRUKTURY - wernisaż wystawy ceramiki Agaty Słomy i Natalii Lipskiej

2019-12-01
We wtorek 3 grudnia 2019 r. o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy ceramiki Agaty Słomy i Natalii Lipskiej pt. STRUKTURY.

Serdecznie zapraszamy na ul. Kurkową 1 do Liceum Plastycznego.
Agata Słoma i Natalia Lipska, uczennice klasy IV, specjalność: snycerstwo.
Ceramiczne entuzjastki.

Natalia: właścicielka 100 odmian roślin doniczkowych, egzotycznych (min. monster, palm i kaktusów). Kocha przyrodę, najlepiej odpoczywa nad jeziorem Rakowo.

Agata – jej zainteresowania to min. psychologia społeczna, kryminalistyka – interesują ją powody dla których człowiek potrafi wydobyć z siebie złą stronę charakteru. Również odmienność kulturowa i polityczna jest w kręgu jej zainteresowań. W wolnych chwilach obie uwielbiają oglądać Animal Planet.

Jak mówią autorki wystawy: kolor to treść – tchnienie życia, emocja każdego zrobionego naczynia; kształt zaś jest narzucony poprzez formę gipsową. Niezliczona możliwość kombinacji koloru w szkliwionych naczyniach jest powodem do ciągle nowych poszukiwań.

Ta wystawa jest sposobem na sprawdzenie swoich możliwości i umiejętności, ale też dowód na to, że ceramika może być niezwykle pasjonującym zajęciem. Tą pasję obie dziewczyny chcą kontynuować po zakończeniu edukacji artystycznej w Liceum Plastycznym.


PTAKI, MAGNOLIE, MIASTO

2019-11-30
PTAKI, MAGNOLIE, MIASTO - to ostatni już w tym roku projekt rzeźbiarski, dofinansowany przez Miasto Szczecin.
Wraz z uczniami PLSP pracują również Panie Emerytki. Finałem projektu będzie wernisaż, który odbędzie się 10 grudnia, o godzinie 11.40.


Sukces na VII Biennale "Autoportret " w Radomiu

2019-11-29
Uczennica klasy IA Jola Artiuch otrzymała III Nagrodę w prestiżowym, ogólnopolskim konkursie rysunkowym organizowanym przez ZSP w Radomiu pt. "Autoportret " - nauczyciel prowadzący Krzysztof Krzywiński.
Gratulujemy


"Na to nas stać"- przeglądowa wystawa grafiki artystycznej

2019-11-25
Mgr Artur Sawczuk Dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie

zaprasza na otwarcie wystawy 29 listopada 2019 r. o godz. 10.40

w Galerii "ND"

Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie, ul. Kurkowa 1


Sukces naszych uczniów w Lidzbarku Warmińskim

2019-11-23


W Ogólnopolskim Konkursie pt. "Słowem malowane" - plastyczna interpretacja wiersza Juliana Tuwima otrzymaliśmy nagrody i wyróżnienia. Julia Sobucka z klasy IIIB nagroda - nauczyciel prowadzący Bartłomiej Otocki.

Jan Gąsiorowski, Martyna Stankowiak z klasy IIA i Kamila Czjkowska z IA wyróżnienia, Aleksandra Budzińska z klasy IIA nagroda - nauczyciel prowadzący Krzysztof Krzywiński
Obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

2019-11-20


W dniu 12 listopada 2019 r. obchodziliśmy w plastyku 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość przygotowała klasa 1a. Na początku cała społeczność szkolna wspólne odśpiewała hymn państwowy. Następnie organizatorzy przedstawili autorski film. Uroczystość była utrzymana w patriotycznym duchu.
Wernisaż wystawy Moniki Jaskuły -" Najukochańsi "

2019-11-18


Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy zatytułowanej ,,Najukochańsi" uczennicy III klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie - Moniki Jaskuły.

Wernisaż odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej "Promedia" przy alei Wojska Polskiego 2 w Szczecinie dn. 21.11.2019. ( czwartek ) o godzinie 18:00.Constantin Brancusi - patron Szkoły

2019-11-11
Pomysłodawcą nadania imienia Constantina Brancusiego szczecińskiemu Liceum Plastycznemu (obecnie Państwowemu Liceum Sztuk Plastycznych) był Nicolae Mares – attache kulturalny Ambasady Rumunii. Nicolae Mares studiował na Uniwersytecie Warszawskim u wybitnego historyka sztuki profesora Jana Białostockiego. Uroczyste nadanie imienia miało miejsce 07 grudnia 1977 roku w Zamku Książąt Pomorskich w obecności Jego Ekscelencji Ambasadora Rumunii.

(M. Biernacki)
Warsztaty polsko - niemieckie w Greifswaldzie

2019-11-09
4 października br. grupa uczniów PLSP wraz z opiekunami: panią wicedyrektor Katarzyną Łącką i panem Maciejem Klonowskim uczestniczyła w realizacji projektu artystycznego "100-lecie Bauhausu".
Warsztaty odbyły się w szkole artystycznej Kunstwerkstätter w Greifswaldzie, pod opieką pani Jahn Lehman. Po przybyciu, polska grupa wraz z młodzieżą niemiecką zjadła wspólny posiłek i uczestniczyła w zabawach integracyjnych.
Następnie odbył się wykład, podczas którego poznaliśmy historię stylu artystycznego Bauhaus.
Po wykładzie, młodzież pracowała w grupach warsztatowych -animacja, biżuteria, tatuaż, szycie i grafika warsztatowa. Efekty współpracy można było oglądać podczas wspólnego wernisażu. Po południu razem z panią Jahn zwiedziliśmy stare miasto i rynek w Greifswaldzie, gdzie uczciliśmy nasz przyjazd wyjściem na lody.


 


Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych
im. Constantina Brancusiego w Szczecinie
70-543 Szczecin, ul. Kurkowa 1
tel: sekretariat: 91/488-13-14 ,
+48 690637242
e-mail: lpszczecin@gmail.comCopyright © 2008 - 2020 Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie