Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie

Niewczesne spotkania #6 "WYMIANA" - wernisaż wystawy

2019-03-16

Wystawa WYMIANA / Spot # 6 jest podsumowaniem II Ogólnopolskich Warsztatów Intermedialnych o tematyce "Transformacja/Transpozycja/Transplantacja” , które obyły się jesienią ubiegłego roku w Supraślu, z udziałem uczniów tamtejszego Liceum Plastycznych im. Artura Grottgera, Liceum Plastycznego im. Constantina Brancusiego ze Szczecina oraz studentów WMiNM szczecińskiej Akademii Sztuki.
Założeniem trzydniowych warsztatów było znalezienie wspólnego obszaru działań na styku obrazu ruchomego, fotografii oraz rzeźby / obiektu w odniesieniu do przestrzeni, czasu, ruchu, obecności, gestu. Punkt wyjścia stanowiły trzy pojęcia: trans - formacja, trans-pozycja oraz trans-plantacja, określające stan przemiany, przejścia, przetworzenia, przekształcenia, przemieszczenia, przeobrażenia i wymiany. Wyznaczały one obszar refleksji wokół zagadnień podejmowanych przez sztukę w jej wymiarze zarówno symbolicznym jak i technologicznym oraz wskazywały na kondycję współczesnego świata, w którym wszystko wydaje się płynne, przejściowe, pozbawione jasno określonego statusu i ostatecznej formy. W rzeczywistości rozmywającej wszelkie granice za jedyny, namacalny i stały punkt odniesienia można uznać naszą cielesną obecność w określonym miejscu i określonym czasie wyrażaną poprzez gesty, myśli, słowa, decyzje, determinujące efekty naszych działań.
Aby dotrzeć do określonego celu, musimy przemierzyć określoną drogę, w określony czasie i określonym tempie. Ta sama zasada dotyczy każdego procesu twórczego - rzeźbienia, malowania, fotografowania czy filmowania, ponieważ każdy z nich związany jest z określonym rodzajem aktywności w czasie i przestrzeni. Celem działań uczestników warsztatów nie było znalezienie ostatecznej, zamkniętej i określonej formy wizualnej (obrazu filmowego, fotografii lub rzeźby), lecz skupienie się na obserwacji i rejestracji procesu fizycznego lub technologicznego, w którym ciało jest jednocześnie tworzywem i obrazem, poddanym niekończącej się przemianie.
Wystawę WYMIANA traktujemy jako kolejny etap procesu, który miał swój początek w Supraślu i który będzie kontynuowany w formie nowych konfiguracji prac i koncepcji w przestrzeni OS 17.
Uczestnicy:

Beata Marchlik-Hulbój
Anna Orlikowska
Agata Michowska

wernisaż: 20 marca 2019 r. o godzinie 17.00 w galerii Obrońców Stalingradu przy ul. Bałuki 17

"Świątynia i morze" - Zbigniew BAJEK / Zbigniew SZOT

2021-06-16

II Międzynarodowe Biennale Grafiki - zaproszenie na wystawę

2021-06-11

Otwarcie wystawy i wręczenie nagród konkursu "Szczecin i Pomorze Zachodnie moimi oczami"

2021-06-10

Otwarcie wystawy Dyplom 2021